تحلیل بنیادی سهام شرکت پتروشیمی فن آوران

تحلیل بنیادی سهام شرکت پتروشیمی فن آوران

شرکت فن آوران در طی سالهای ۹۷ و ۹۸ اقدام به افزایش سرمایه گذاریها در شرکتهای پتروشیمی فعال در حوزه فعالیت خود نموده که میتواند اضافه ارزش بسیار زیادی در ارزش شرکت در سالهای آتی بنماید.

یکی از سر مایه گذاریهای شرکت خرید سهام شرکت تاپیکو میباشد شرکت تاپیکوسهامدار عمده شرکت فن آوران میباشد و طبق مصوبه بورس شرکتها میبایست سهام خود در شرکت مادر را بفروش رسانند که تاکنون علیرغم اعلام مزایده مؤفق به واگذاری نشده است. قیمت  بازارسهام  شرکت تاپیکو نسبت به قیمت تمام شده آن در حدود ۹۱۱ درصد افزایش را نشان میدهد. این اضافه ارزش نسبت به بهای تمام شده اضافه ارزشی معادل ۵۰.۵۵۶ ریال را برای  هر سهم شرکت فن آوران به ارمغان آورده است. پیش بینی میشود قیمت سهام شرکت تاپیکو به ۳۰.۰۰۰ ریال افزایش پیدا نماید. که تقریباً باعث افزایش یکصد هزار ریالی برای ارزش سهام شرکت فن آوران بهمراه دارد.

سرمایه گذاری در سهام شرکت پتروشیمی خارگ براساس اظهارات شرکت به منظور مدیریت یکپارچه و مدیریت بازار داخلی و خارجی محصول متانول میباشد. شرکت فن آوران تنها ۴ درصد سهام شرکت پتروشیمی خارگ را در اختیار دارد. قیمت سهام شرکت پتروشیمی خارگ تا تاریخ تهیه این گزارش در مقایسه با بهای تمام شده سرمایه گذاری معادل ۱۴۶۵ درصد رشد داشته است. این اضافه ارزش نسبت به بهای تمام شده اضافه ارزشی معادل ۱۸.۷۱۲ ریال را برای  هر سهم شرکت فن آوران به ارمغان آورده است.

سرمایه گذاری در سهام شرکت پتروشیمی فارابی معادل ۴۸ درصد بوده که در سال ۱۳۸۹ حاصل شده است. ارزش بازار سهام پتروشیمی فارابی نسبت به بهای تمام شده ۳۴۱۰ درصد رشد را نشان میدهد. بدلیل زیان ده بودن شرکت مزبورو عدم وجود اطلاعات کافی درخصوص وضعیت آتی شرکت سهام این شرکت در بازار از رشد مناسبی برخوردار نبوده است و برای ارزیابی ارزش سهام سرمایه گذاری شده میبایست از روش ارزش جایگزینی استفاده نمود. با این حال درصورت درنظر گرفتن ارزش بازار سهام در تاریخ تهیه گزارش اضافه ارزش نسبت به بهای تمام شده اضافه ارزشی معادل ۱۱.۶۶۱ ریال را برای هر سهم شرکت فن آوران به ارمغان آورده است.

سرمایه گذاری مؤثر دیگر شرکت خریداری در سال ۱۳۹۸ خریداری سهام شرکت پتروشیمی مرجان میباشد  شرکت پتروشیمی مرجان (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳/۰۷/۱۳۸۴ در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و جواز تأسیس در تاریخ ۱۷/۱۱/۱۳۸۸ از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر صادر شده است. پتروشیمی مرجان (متانول هفتم) از جمله طرح های برنامه پنجم شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که با ظرفیت پنج هزار تن در روز ( معادل ۱۶۵۰ هزارتن در سال) تحت لیسانس هالدور تاپسو در فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی عسلویه در استان بوشهر واقع شده است.

این شرکت در سال ۹۷ به بهره برداری رسید. این شرکت در اردیبهشت ماه سال ۹۸ اعلام نمود که با ۸۰ درصد ظرفیت اسمی درحال فعالیت میباشد. ارزش روز این سرمایه گذاری با توجه به نوع محصولات تولیدی نمیتواند کمتر از ارزش شرکت فن آوران باشد. همچنین ظرفیت تولیدی این شرکت معادل ۱.۶۵ برابر ظرفیت تولیدی اسمی شرکت فن آوران میباشد. شرکت فن آوران ۳۳ درصد سهام شرکت پتروشیمی مرجان را در اختیار دارد.

هدف از اجرای پروژه پتروشیمی مرجان، تولید ۱.۶۵۰.۰۰۰ تن متانول در سال است. خوراک این واحد ۱.۵۰۰.۰۰۰ نرمال مترمکعب گاز طبیعی، ۹۶۰ هزار تن اکسیژن و ۱.۱۲۰ تن آب DM درسال می باشد که طبق قرارداد منعقده از پتروشیمی دماوند تامین می نماید.

 

جهت دانلود فایل کامل تحلیل بنیادی سهام شرکت پتروشیمی فن آوران کلیک کنید

 

نکته: ارائه تحلیل صرفا جهت آشنایی، راهنمایی و آموزش بوده و مسئولیت هر گونه خرید و فروش یک سهم به عهده خود شخص می باشد.

توسط | ۱۳۹۹-۴-۲۲ ۰۸:۱۱:۱۷ +۰۴:۳۰ ۲۲ ام تیر ۱۳۹۹|دسته بندی ها: تحلیل بنیادی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

درج دیدگاه

اطلاعات تماس

خیابان طالقانی، بعد از ولیعصر، روبروی ساختمان بورس کالا، پلاک 440

تلفن: 42408202-205

فکس: 42408110

وب سایت: www.sjbourse.ir