قضا در کمین بود و کار خویش می کرد

قضا در کمین بود و کار خویش می کرد

الزامی به نام حد ضرر

بدیهی ترین عنصری که در معاملات بازار سرمایه وجود دارد، نوسان است. نوسان قیمت سهام چنان امری بدیهی و روزمره است که حتی به آن فکر هم نمی شود. روزانه تعداد زیادی از سهامداران با نقشه های مختلفی که در ذهن می پرورانند سعی دارند از این نوسانات منفعتی نصیب خود سازند. به ظاهر امر ساده ای است اما ممکن است اوضاع بر وفق مراد پیش نرود و قیمت دچار نوسانات منفی شود. فعال بازار سرمایه بایستی انتظار چنین رخدادی را داشته باشد. در صورتی که نوسان منفی قیمت به گونه ای باشد که قیمت به زیر محدوده حمایتی خرید، افت کند و میل بازگشت نداشته باشد سهامدار بایستی هزینه ای بابت این موضوع شناسایی کند و از معامله خارج شود. این هزینه را حد ضرر آن معامله و آن قیمت حمایتی که شکسته شده است را قیمت حد ضرر گویند. برای هر سهامدار ضروری است که نوسانات قیمت سهامی که ورود کرده است را مدیریت کند. یکی از سودمندترین ابزارها برای مدیریت نوسانات قیمت تعیین حد ضرر و رعایت آن است. بارها پیش می آید که سهامداران در معاملات خود حد ضرر را رعایت نمی کنند و از دو محل دچار خسران می شوند: نخست زیان قیمتی که احتمالا با فروش سهام پس از یک دوره افت در قیمت هایی پایین تر از حد ضرر به ایشان وارد می شود و دوم هزینه فرصتی که بابت معطل ماندن پول به ایشان تحمیل می شود. رعایت حد ضرر در معاملات از این دو زیان احتمالی جلوگیری می کند و منجر به افزایش انعطاف و چابکی معاملات سهامدار می شود.

حداکثر زیان قابل تحمل در هر معامله

در تبیین این موضوع که چرا سهامداران نمی توانند حد ضرر را در معاملاتشان رعایت کنند می توان گفت زیانی که از این بابت شناسایی می کنند بیش از طاقت و انتظار ایشان است. با توجه به اهمیت قائل بودن به حد ضرر، هر فرد بایستی به حداکثر زیانی که در هر معامله می تواند بپذیرد و برای وی قابل تحمل است، پیش از ورود به سهام واقف باشد. بنابراین، در صورتی که وی در هر معامله متناسب با این حداکثر زیان قابل تحمل اقدام به خرید کند، رعایت حد ضرر امکانپذیر خواهد بود و فرد از فرصت های معاملاتی بیشتری بهره مند خواهد شد. بر این اساس در هر معامله تعداد سهامی که می تواند خرید کند با توجه به حداکثر زیان قابل تحمل وی استاندارد شده است و مهم است بیش از این مقدار وارد خرید نشود. این مفاهیم در رابطه زیر نشان داده شده اند:

همانطور که مشخص است حداکثر تعداد سهامی که هر فرد می تواند در هر معامله وارد شود به دو فاکتور مهم: حداکثر زیان قابل تحمل فرد و زیان هر سهم (تفاضل قیمت خرید و قیمت حد ضرر) منوط است. به عنوان مثال سهامدارای با حداکثر زیان قابل تحمل ۱ میلیون تومان را در نظر بگیرید که قصد دارد در قیمت ۲۲۰ تومان و قیمت حد ضرر ۲۰۰ تومان وارد معامله شود. حداکثر تعداد سهامی که وی می تواند در این معامله خرید کند ۵۰ هزار سهم است. به عبارتی، اگر وی مجبور به رعایت حد ضرر شود نهایتا، ۱ میلیون تومان ضرر خواهد کرد که برای فرد قابل پذیرش است و از پیش حسابش را کرده است. حال اگر وی با ۱۰۰ هزار سهم وارد معامله می شد، در صورت رعایت حد ضرر مجبور به شناسایی ۲ میلیون تومان زیان می گردید که برای وی قابل قبول نیست و به همین دلیل ساده از معامله خارج نمی شود و به امید بازگشت قیمت، استراتژی معاملاتی خود را از خرید و فروش به خرید و نگهداری تغییر می دهد. این موضوع منجر به از بین رفتن نظم معاملاتی وی و ایجاد هزینه فرصت می گردد.

حداکثر تعداد سهام قابل خرید در هر معامله

داشتن شناخت نسبت به حداکثر زیان قابل تحمل در هر معامله به فرد کمک خواهد کرد معاملات منظمی داشته باشد و نسبت به نوسانات بازار واکنش پذیری خود را حفظ کند. ضروری است فرد قبل از اقدام به خرید علاوه بر قیمت خرید، قیمت فروش بدبینانه یا همان قیمت حد ضرر و قیمت فروش خوشبینانه یا همان قیمت حد سود را نزد خود تعیین کند و با محاسبه حداکثر تعداد سهام قابل خرید بر اساس حداکثر زیانی که در هر معامله می تواند بپذیرد، وارد معامله شود. بسیار مهم است که هر فرد قبل از ورود به یک سهام اندازه معامله را بر اساس این اصول مشخص کند و به حداکثر تعداد سهامی که می تواند در هر معامله خریداری کند، رسیده باشد. بدون پایبدی به این مهم فرد قادر نخواهد بود در تلاطم بازار حد ضرر را در معاملات رعایت نماید و مجبور خواهد شد که سرنوشت معامله خود را به قضا و قدر بازار حواله دهد و این سرآغاز بسیاری از اشتباهات و زیان های نامعقولی است که در معاملات ممکن است گریبان گیر سهامداران گردد.

نویسنده: پویا محمدی

دقت شود این یادداشت پیش از این در شماره ۳۱۸ هفته نامه اطلاعات بورس مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده:

یک دیدگاه

  1. مقداد رحیمی ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ در ۸:۳۸ ب.ظ - پاسخ

    خیلی خوب بود ممنوم

درج دیدگاه

اطلاعات تماس

خیابان طالقانی، بعد از ولیعصر، روبروی ساختمان بورس کالا، پلاک 440

تلفن: 42408202-205

فکس: 42408110

وب سایت: www.sjbourse.ir