نوسان گیری یا سرمایه گذاری؟ مسئله این است!

نوسان گیری یا سرمایه گذاری؟ مسئله این است!

 1. کسب بازدهی مهم ترین هدفی است که فعالان بازار سرمایه در پی کسب آن هستند. نکته مهم در کسب و بهینه سازی بازدهی، ایجاد هماهنگی میان استراتژی های معاملاتی و ویژگی های ذاتی آن ورقه بهادار است. لازم به تاکید است که نوع بازدهی که سهامدار می تواند از یک سهام انتظار داشته باشد، از ویژگی های ذاتی آن سهام طی دوره سرمایه گذاری است. بازدهی سهام عادی شرکت ها – به عنوان شناخته شده ترین و جذاب ترین ابزار مالی – بر دو نوع است: بازدهی نقدی و بازدهی قیمتی. عموما می توان گفت آن دسته از شرکت ها که در دوره مالی گذشته از سودآوری مطلوبی برخوردار بوده اند و چشم انداز سودآوری دوره مالی جاریشان نیز مطلوب خواهد بود، انتظار می رود بازدهی نقدی بیشتری نسبت به بازدهی قیمتی ایجاد کنند و در مقابل، آن شرکت هایی که سودآوری مناسبی نداشته اند و برای دوره جاری نیز گمان نمی رود عملکردشان بهبودی داشته باشد، انتظار می رود بازدهی قیمتی بیشتری نسبت به بازدهی نقدی ایجاد کنند.
 1. بر حسب این دو نوع بازدهی، می توان دو استراتژی معاملاتی تعریف نمود: استراتژی “خرید و فروش” و استراتژی “خرید و نگهداری”. این استراتژی های معاملاتی زمانی بازدهی بهینه ای ایجاد خواهند کرد که متناسب با بازدهی که از آن سهام طی دوره سرمایه گذاری انتظار می رود، بکار گرفته شوند. قاعدتا استفاده از استراتژی خرید و فروش در مورد سهامی که بازدهی نقدی بالایی خواهد داشت، منجر به ایجاد هزینه فرصت و از دست رفتن بخشی از بازدهی می گردد که در پایان دوره مالی از شرکت انتظار می رود؛ سهامی که در پایان دوره مالی بازدهی مطلوبی شناسایی خواهد کرد، در معاملات روزانه و در بازه های زمانی کوتاه مدت نوسانات پربازدهی ندارد و نوسانگیری با این سهام نسبت به عایدات پایان دوره آن بازدهی کمتری بدست خواهد داد. همینطور، اتخاذ استراتژی خرید و نگهداری در سهامی که بازدهی نقدی مطلوبی از آنها انتظار نمی رود، منجر به ایجاد هزینه فرصت و حتی زیان نقدی می گردد، زیرا نوسانات این سهام نسبت به عایدی پایان دوره شرکت، پر بازده تر است.
 1. بر این اساس کسب و بهینه سازی بازدهی سهام، مبتنی بر ایجاد هماهنگی میان سه مولفه است: ویژگی ذاتی سهام، انواع بازدهی مورد انتظار و استراتژی های معاملاتی. به این ترتیب هر گاه سرمایه گذار توانست به درک درستی از این سه مولفه برسد و در میان اخبار ضد و نقیض و شایعات مختلف، نظمی منطقی میان آنها برقرار سازد، می توان انتظار داشت در پایان هر دوره مالی به بازدهی مورد انتظار دست یابد. با توجه به این که منابع مالی هر سرمایه گذار محدود است، اتخاذ استراتژی معاملاتی مناسب با نوع بازدهی مورد انتظار از هر سهام، نقشی محوری در افزایش ثروت سهامداران ایفاء می کند. در جدول زیر به این مهم دقت شده است:

نویسنده: پویا محمدی

توجه: این مطلب پیش از این در هفته نامه اطلاعات بورس، شماره ۳۱۶ مورخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ توسط همین نویسنده منتشر شده است.

درباره نویسنده:

۲ دیدگاه

 1. مرتضی ۲۵ مهر ۱۳۹۸ در ۱۲:۴۰ ب.ظ - پاسخ

  با سلام خدمت نویسنده محترم
  تمام نوشتار شما زمانی صحیح می باشد که سرمایه گذار به دور از هیاهو و با منطق سرمایه گذاری کند همچنین تمامی سرمایه گذاران خرد در بورس با دید نوسان و کسب سود ب این عرصه ورود کرده اند
  در نتیجه کلام شما اکادمیک و خارج از سیاق یا رنگ بازار است.

  • پویا محمدی ۲۳ آبان ۱۳۹۸ در ۵:۳۰ ق.ظ - پاسخ

   با سلام خدمت دوست گرامی
   با تشکر از دقتی که در مطالعه مطلب فرمودید. هدف از ارائه این مطالب نیز طرح روشهایی است که در معاملات اسیر هیجان و جو بازار نشویم. در این مورد، به نظر من یکی از کلیدی ترین اقدامات در بهینه ساختن بازدهی فعالیت در بازار سرمایه، تطبیق استراتژی معاملاتی با ویژگی های ذاتی سهم است. فردی که با این دید قرار هست از سهامی خرید کند، خودش را ملزم می بیند که ابتدا وضعیت سوداوری شرکت را بررسی کند اگر سوداوری شرکت رو به افزایش است قاعدتا سهم نوسانات عمیقی نخواهد داشت و بازدهی استراتژی خرید و فروش کمتر از استراتژی خرید و نگهداری خواهد بود و بالعکس. رعایت این موضوع به معاملات نظم می دهد. به فرد قدرت می دهد سهام شرکتها را از یکدیگر تفکیک کند. به عنوان مثال سهام فولاد و سهام ذوب را با هم مقایسه کنید. هر دو شرکت از یک صنعت هستند اما می بینیم رفتارشان متفاوت است. اگر به اصلاح اخیر بازار دقت کنید فولاد، سهامی با شاخص های عملکردی بالا، صرفا ۷ درصد اصلاح کرد اما ذوب در مقایسه با فولاد سهامی است که شاخص های عملکردی ضعیفتری دارد و طبعا ۲۵ درصد اصلاح داشته است. پس در مقام مقایسه بازدهی استراتژی خرید و فروش در فولاد کارایی چندانی ندارد و باعث ایجاد هزینه فرصت برای سهام دار می شود و بایستی سهام را برای مقاطع بلندمدت تری نگهداری کرد تا بازدهی بهینه سهم را کسب کرد. اما ذوب با توجه به اصلاحات عمیقش استراتژی خرید و فروش در مقطع فعلی بازدهی بیشتری در مقایسه با بازدهی خرید و نگهداری نصیب سهامدارش می کند و این موضوع در مورد ذوب ادامه خواهد داشت تا زمانی که ویژگی های عملکردی سهم ارتقا یابد و در آن موقع استراتژی معاملاتی سهم تغییر خواهد کرد.
   در مجموع منظور این هست برای استفاده مناسب از جو بازار ، بایستی قبل از ورود به سهام نسبت به آن شناخت داشت و روش معاملاتی مناسب را انتخاب کرد. بازار سرمایه یک بازار تخصصی است، فعالیت در ان نیاز به دید تخصصی دارد. البته این نگاه تخصصی از فعالیت مستمر و دغدغه مند در بازار ایجاد می شود.

   با تشکر

درج دیدگاه

اطلاعات تماس

خیابان طالقانی، بعد از ولیعصر، روبروی ساختمان بورس کالا، پلاک 440

تلفن: 42408202-205

فکس: 42408110

وب سایت: www.sjbourse.ir